Czy hodowcy mogą podawać kurczakom antybiotyki, żeby drób szybciej rósł?

list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0

Drób jest najczęściej wybieranym rodzajem mięsa w Polsce. Doceniane jest nie tylko za walory smakowe, ale i wartości odżywcze. Daje wiele możliwości w kuchni i jest stosunkowo łatwe w przygotowaniu. Jednak bardzo często można usłyszeć obawy klientów dotyczące antybiotyków, które — zgodnie z dość powszechną opinią — podawane są kurczakom, aby szybciej rosły. Czy jest to prawda?

Antybiotyki w drobiu — mit czy prawda?

Hodowcy i sprzedawcy bardzo często spotykają się z opinią, że kurczakom podawane są m.in. antybiotyki, dzięki czemu zwierzęta rosną i tyją szybciej. Taki pogląd jest niestety bardzo krzywdzący i nieprawdziwy, gdyż bezpodstawnie nie wolno podawać zwierzętom antybiotyków. Wynika to z przepisów prawnych obowiązujących już od 2006 r. Zgodnie z wprowadzoną ustawą antybiotykoterapia może być zastosowana przez hodowców wyłącznie wtedy, gdy zwierze musi być leczone, a leki podawane są przez weterynarza.

Nie ma więc możliwości, aby kurczaki „karmione” były antybiotykami. Nie należy więc obawiać się mięsa drobiowego, które jest jednym z najlepszych źródeł łatwo przyswajalnego białka. Kupując mięso w naszej hurtowni drobiu, możesz mieć pewność, że jest ono całkowicie bezpieczne, wolne od antybiotyków czy hormonów wzrostu.

Skąd opinia, że kurczaki „karmione” są antybiotykami?

Mit, że kurczakom podawane są antybiotyki w celu ich szybszego wzrostu, ma swoje poprawcie w historii. Na samym początku rozwoju antybiotyków rzeczywiście były one stosowane nie tylko w lecznictwie, ale i jako promotory wzrostu. W latach 40. XX w. naukowcy testowali różne składniki pasz, które miały wpływać na wzrost i zdrowie kurczaków. Przez wiele lat rzeczywiście było to dozwolone. Jednak w Unii Europejskiej od 2006 r. stosowanie antybiotyków jako promotorów wzrostu jest zakazane.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło