Czy kurczak jest kaloryczny?

list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0

Kurczak jest jednym z najczęściej spożywanych rodzajów mięsa w Polsce. Na jego popularność wpływa przede wszystkim stosunkowo niska cena oraz łatwa dostępność do wyrobów.

Ponadto za wyborem kurczaka spośród innych gatunków mięsa przemawia również bogactwo składników odżywczych. Mianowicie kurczak zawiera znaczne ilości białka przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu. Z tego powodu wiele osób uznaje go za idealny składnik diety. Jednak warto pamiętać o tym, że wszystko to, co zjadamy, zawiera kalorie, które, choć są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zjadane w nadmiarze mogą być przyczyną nadwagi i otyłości. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kalorii ma kurczak, przeczytaj poniższy artykuł, a my rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące jedzenia drobiu na diecie.

Ile kalorii ma kurczak?

Trudno jednoznacznie odpowiedź na pytanie, ile kalorii ma kurczak. Najlepszą odpowiedzią w tym przypadku są dwa słowa: to zależy. Kaloryczność kurczaka jest bowiem uzależniona od części drobiu, a także sposobu jego przyrządzania. Za najmniej kaloryczną część kurczaka uznaje się piersi, z kolei za najbardziej skrzydełka. Nic zatem dziwnego, że to pierś z kurczaka jest najczęściej zalecanym składnikiem diety osób, którym zależy na zrzuceniu nadmiernych kilogramów. Co ważne, istnieje jednak sposób, dzięki któremu w każdej chwili możesz zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii przy każdej części drobiu np. poprzez usunięcie skóry z danej partii mięsa. Tym samym przykładowo 100 g pierś z kurczaka ze skórą zawiera około 160 kcal, pozbawiona skóry pierś z kolei może mieć nawet o 60 kcal mniej.

Drugą, wspomnianą już wyżej kwestią, która ma znaczenie w odniesieniu do kaloryczności mięsa, jest sposób jego przyrządzania. O tym, czy kurczak będzie mniej lub bardziej kaloryczny, świadczyć będzie metoda jego obróbki oraz rodzaj i ilość dodatków uzupełnianych w trakcie przygotowywania potrawy. Jednym z najmniej kalorycznych sposobów przyrządzania kurczaka jest jego ugotowanie na parze z niewielką ilością przypraw. Pozytywnie w tym zestawieniu wypada również pieczenie. Niemniej jednak w tym przypadku kaloryczność mięsa drobiowego zależy od ilości dodawanego tłuszczu. Najbardziej kaloryczną porcję kurczaka otrzymuje się natomiast w wyniku smażenia. Zwykle za większą liczbę kalorii odpowiada panierka np. z jajka, bułki tartej lub mąki, która wchłania znaczne ilości tłuszczu.

Jedzenie kurczaka kontra dieta odchudzająca

Nie da się ukryć, że kurczak jest kaloryczny, gdyż pomijając wodę, trudno znaleźć składnik, który kalorii nie zawiera. Niemniej trzeba być świadomym tego, że w porównaniu z innymi gatunkami mięsa kurczak wypada bardzo korzystnie. Przede wszystkim jest mniej kaloryczny od wieprzowiny czy wołowiny. Musisz jednak zapamiętać, że to od Ciebie zależy, ile kalorii zafundujesz swojemu organizmowi. Jeśli chcesz spożywać mniej kaloryczne dania z kurczaka, postaw na jego gotowanie i ogranicz ilość tuczących dodatków takich jak panierki, sosy czy marynaty. Co więcej, zwróć również uwagę na to, z czym komponujesz mięso. Bukiet warzyw będzie z pewnością mniej kaloryczny niż okraszone tłuszczem ziemniaki czy frytki z majonezem. Pamiętaj, że ograniczysz kalorie, tylko podejmując racjonalne wybory.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło