Czy mięso przed zamrożeniem należy płukać?

list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0

Mrożenie to jedna z najlepszych i najbardziej powszechnych metod konserwowania żywności, w tym również mięsa. W ten sposób można znacząco wydłużyć jego przydatność do spożycia i zachować naturalny smak oraz aromat. Mięso do zamrożenia powinno cechować się przede wszystkim świeżością i wysoką jakością. Czy jednak przed włożeniem do zamrażarki należy je płukać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Płukanie mięsa przed zamrożeniem - czy to jest wskazane?

Wbrew powszechnym opiniom surowego mięsa nie powinno się myć. Zaleca się, aby po zakupie i przyniesieniu do domu od razu je spożytkować, np. gotując z niego obiad, lub odpowiednio przygotować i zamrozić. Dlaczego mycie jest niewskazane? Znajdujących się na mięsie bakterii i tak nie da się usunąć pod bieżącą wodą (a tym bardziej poprzez długotrwałe moczenie), a jedynie można doprowadzić do tego, że rozprzestrzeniają się one po kuchni. Dotyczy to przede wszystkim drobiu, który może zawierać w sobie bakterie salmonella. Dlatego też kupując surowe korpusy z kurczaka lub inne wyroby drobiowe przeznaczone do zamrożenia, najlepiej od razu włożyć je do zamrażarki.

Wiele osób mimo wszystko woli przed mrożeniem umyć mięso. Jeśli musisz to zrobić, nigdy go nie namaczaj. Najlepiej przepłukać go szybko pod bieżącą wodą, następnie osuszyć i zamrozić.

Jak przygotować mięso do mrożenia? Kilka praktycznych wskazówek

Przede wszystkim warto mięso od razu podzielić na porcje, z których będziesz przygotowywać w późniejszym czasie posiłki. Dzięki temu za każdym razem wyciągniesz tylko niezbędną ilość kawałków, bez konieczności rozmrażania wszystkiego. Wiele osób mrozi mięso w zwyczajnych torebkach foliowych, które niestety nie za bardzo się do tego nadają. Nie są one stworzone do przechowywania żywności w niskich temperaturach i łatwo ulegają uszkodzeniu. Lepiej wybrać specjalne torebki foliowe przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych w zamrażarkach. Można do tego użyć również plastikowych pojemników.

Najlepsza temperatura do przechowywania mięsa w zamrażalniku to od 12 do 18°C. Trzeba też pamiętać, że nawet mięso po zamrożeniu ma określony czas przechowywania. Przykładowo, dróg może spędzić w zamrażalniku ok. 10 miesięcy, wołowina od 10 do 12 miesięcy, cielęcina ok. 8 miesięcy, a wieprzowina pół roku.

 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło