Fakty i mity o drobiu

list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0

Mięso drobiowe jest produktem bardzo często wykorzystywanym nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Stanowi świetne źródło białka zwierzęcego, przy wyjątkowo niskiej ilości tłuszczu. Jednak przez pewien okres czasu mięso drobiowe było owiane bardzo złą sławą, a informacje docierające na ich temat niepokoiły wielu amatorów mięsa drobiowego. Jednak większość z tych newsów nie miała pokrycia w rzeczywistości. 

Jakie są najpopularniejsze mity i jakie jest ich odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Pierwszym i najbardziej popularnym mitem na temat drobiu jest wysoka zawartość antybiotyków w mięsie. Na terenie Polski występuje zakaz podawania ptakom antybiotyków, za wyjątkiem sytuacji, gdy wystąpi u nich choroba. Jednak jest to wyjątkowo rzadka sytuacja, a leczenie odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Po zakończeniu antybiotyku ptactwo poddane jest okresowi karencji, w której czasie antybiotyk zostaje zmetabolizowany przez organizm ptaka, a następnie usunięty z organizmu. Kolejnym, równie popularnym mitem powtarzanym od lat jest to, że kurczaki są napakowane hormonami, dzięki którym szybko przybierają na masie. W Polsce stosowanie hormonów wzrostowych w hodowli drobiu jest zakazane od 2006 roku. Ptactwo rośnie tylko i wyłącznie dzięki odpowiedniej paszy, dostosowaniu środowiska i odpowiedniej rasie. Następna nieprawdziwa opinia odnosi się do jakości mięsa i warunków, w jakich hodowane są kurczaki. Wiele osób uważa, że jakość mięsa jest bardzo niska, a mięso faszerowane jest mnóstwem dodatków mających na celu podwoić ich masę. Aktualnie dąży się do osiągania jak najlepszego jakościowo mięsa, co jest możliwe dzięki stosowaniu najnowszych technologii w produkcji drobiu. Wędliny drobiowe i inne produkty z drobiu są poddawane restrykcyjnym kontrolom, dzięki którym zapewniona jest najwyższa jakość produktu. Produkty wytwarzane na terenie Unii Europejskiej są wolne od nastrzykiwania mięsa wodą i innymi środkami. Mit odnoszący się do warunków ptactwa również nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości- ptaki przeznaczone na ubój nie są przetrzymywane w ciasnych klatkach bez dostępu do pokarmu i wody, a zgodnie z prawem hodowane są w komfortowych pomieszczeniach, dostosowanych do ich liczebności i potrzeb.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło