Jak prawidłowo przechowywać drób?

list Kategoria: Aktualności Dodano: comment Komentarz: 0

Właściwe przechowywanie mięsa drobiowego to nie tylko gwarancja smakowitego posiłku, ale także ochrona przed bakteriami i zagrożeniami zdrowotnymi. Oto kilka wskazówek, jak postępować z mięsem drobiowym, aby cieszyć się jego walorami smakowymi i zdrowotnymi.

Zakupy i transport

Pierwszym krokiem do prawidłowego przechowywania drobiu jest odpowiednie zabezpieczenie mięsa podczas zakupów. Jeśli masz możliwość, wybieraj drób z chłodni, gdzie temperatura jest utrzymana na odpowiednim poziomie. Po zakupie warto umieścić mięso w plastikowej torebce, która uchroni je przed kontaktami z innymi produktami. Pamiętaj także o szybkim transporcie do domu i używanie toreb termicznych, w miarę możliwości unikaj długotrwałego narażania mięsa na temperatury powyżej 4°C.

Odpowiednie chłodzenie

Po przywiezieniu drobiu do domu, należy natychmiast umieścić go w lodówce, gdzie temperatura powinna być utrzymana na poziomie nieprzekraczającym 4°C. Jeśli drób będzie przechowywany przez dłuższy czas, warto dokładnie sprawdzić jego datę przydatności do spożycia oraz odpowiednio zapakować, aby nie zepsuć jakości mięsa.

Jeżeli planujesz przechowywać drób dłużej niż 2-3 dni, zdecydowanie warto go zamrozić. Mięso drobiowe powinno być zamrożone w temperaturze -18°C lub niższej. Przed zamrożeniem warto umieścić mięso w szczelnych pojemnikach lub folii spożywczej. Pamiętaj, że zamrożenie przedłuża trwałość produktu, ale nie poprawia jego jakości ani smaku, dlatego im krótszy czas przechowywania drobiu w zamrażarce, tym lepiej.

Przechowywanie po obróbce termicznej

Oprócz surowego mięsa drobiowego, warto także pamiętać o odpowiednim przechowywaniu potraw z drobiu, które już zostały ugotowane. Kurczaki gotowane powinny oczywiście wystygnąć zanim przeniesiemy je do lodówki, czy zamrażarki. Dobrze jest umieścić potrawy w szczelnych pojemnikach lub przykryć je folią spożywczą. Gotowe dania z drobiu przechowujmy nie dłużej niż 3-4 dni.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło